BJ57B - STOCKHOLM
VÄLKOMMEN
HJÄRTA HJÄRNA MUSKLER
S - I © 2019
downward pointing arrow

Om oss

Springtime-Intellecta är en bred och stark kommunikationsbyrå. Vi är generalister med spetskompetens. Vi har strategisk kompetens, kreativ höjd och kraft att genomföra. Vår djupa kunskap om samhället gör att vi har en särskild förmåga att navigera i en komplex samtid. Och peka ut riktningen för framtiden.

Vi tror på kommunikationens kraft att förändra. Vi tror att det med kraften också kommer ett ansvar, för oss och för våra kunder. Ett ansvar att agera öppet, ärligt – och för det goda samtalet. Tillsammans kan vi påverka vår samtid och framtid till det bättre.

Vill du veta mer

Vill du veta mer om oss, vad vi kan och hur vi jobbar? Behöver du hjälp med redaktionell eller finansiell kommunikation, PR och marknadskommunikation? Funderar du över digitalt, analogt eller socialt innehåll? Digital strategi eller appar? Opinionsbildning eller public affairs? Varumärkes- eller hållbarhetsarbete? Kriskommunikation? Eller kanske något helt annat? Hör av dig till oss om du är det minsta nyfiken så berättar vi mer!

VD Alexandra Kindblom
+46 70 735 14 63
alexandra.kindblom@intellecta.se

Vice VD Hampus Brynolf
+46 70 873 33 34
hampus.brynolf@intellecta.se

Paul Roswall
+46 708 66 82 19
paul.roswall@springtime.nu

Springtime-Intellecta består av mer än 70 unika individer, tillsammans bildar vi en oslagbar helhet.
Kontakt

Agnes Hebert

Projektledare
+46 708 61 17 22
agnes.hebert@springtime.nu

Alexandra Kindblom

VD och senior rådgivare
070 73 514 63
alexandra.kindblom@intellecta.se

Anders Bergkvist

Art director
070-374 78 21
anders.bergkvist@intellecta.se

Anders Borg

Senior rådgivare
070 547 31 34
anders.borg@intellecta.se

Andreas Ericson

Skribent, redaktör och rådgivare
072 558 47 00
andreas.ericson@intellecta.se

Andreas Rost

Utvecklare / Projektledare
070-912 82 64
andreas.rost@intellecta.se

Anja Tuwesson

Projektledare
+46 733 39 27 02
anja.tuwesson@springtime.nu

Anna Gustafsson

Seniorkonsult
+46 707 10 74 12
anna.gustafsson@springtime.nu

Anna Jonason

Art director
070 714 55 05
anna.jonason@intellecta.se

Anna Strömberg

Chef Redaktionellt och Digitalt/ Senior Strateg
070 299 24 12
anna.stromberg@intellecta.se

Astrid Pynnönen

Webbkonsult
070-810 77 13
astrid.pynnonen@intellecta.se

Bengt Wennerström

Rådgivare/ Utvecklare/ Projektledare
070-230 86 63
bengt.wennerstrom@intellecta.se

Birgitte van den Muyzenberg

Redaktör, skribent, översättare
Birgitte.muyzenberg@intellecta.se

Capri Norrman

Art director
capri.norrman@intellecta.se

Carina Winelid

Art director
carina.winelid@intellecta.se

Catarina Wigén

Seniorkonsult
+46 706 77 59 37
catarina.wigen@springtime.nu

Charlotte Tåhlin

Senior kommunikationsrådgivare
070-764 04 57
charlotte.tahlin@intellecta.se

Daniel Carlmatz

Art Director/Kreatör
+46 70 861 17 20
daniel.carlmatz@springtime.nu

David Grossman

Senior rådgivare, skribent, medietränare
070-888 45 65
david.grossman@intellecta.se

Elin Jansson

Rådgivare och skribent
073-525 22 89
elin.jansson@intellecta.se

Eric Molander

Operativ projektledare
070 727 26 01
eric.molander@intellecta.se

Erik Hörnkvist

Redaktör/Skribent
070-649 63 41
erik.hornkvist@intellecta.se

Erik Scherlund

Creative director
+46 708 61 17 08
erik.scherlund@springtime.nu

Frida Holmström

Webbutvecklare
0738513803
frida.holmstrom@intellecta.se

Isabel Johannesson

Digital projektledare och strateg
070-740 50 51
isabel.johannesson@intellecta.se

Jenny Lövrot

Art Director/digital formgivare
070-471 85 48
jenny.lovrot@intellecta.se

Lena Björkenor

Operativ projektledare
010-21 22 040/ 070-97 59 922
lena.bjorkenor@intellecta.se

Lena Holmestig

Seniorkonsult
+46 706 64 02 96
lena.holmestig@springtime.nu

Lena Torlegård

Seniorkonsult
+46 708 87 08 78
lena.torlegard@springtime.nu

Lillemor Bjurensand

lillemor.bjurensand@intellecta.se

Linus Areng

Senior digital strateg / UX
073-527 33 21
linus.areng@intellecta.se

Madelene Johansson

Webbredaktör
madelene.johansson@intellecta.se

Magnus Klintström

Grafisk formgivare
070-975 99 27
magnus.klintstrom@intellecta.se

Magnus Thorén

Senior rådgivare och varumärkesstrateg
070-796 13 89
magnus.thoren@intellecta.se

Maria Kans

Projektledare & rådgivare
+46 709 10 17 17
maria.kans@springtime.nu

Mattias Boström

Skribent
mattias.bostrom@intellecta.se

Monica Edblad

Senior rådgivare och skribent
070-912 82 71/ 010- 212 20 50
monica.edblad@intellecta.se

Rebecca Linnér-Olsson

Seniorkonsult
+46 733 39 27 01
rebecca.linner.olsson@springtime.nu

Rebecka Falk

Strategisk kommunikatör
rebecka.falk@intellecta.se

Rickard Waldenström

Rådgivare och strateg
073-300 46 00
rickard.waldenstrom@intellecta.se

Rita Nimborn

Seniorkonsult
+46 733 39 26 82
rita.nimborn@springtime.nu

Sofie Haglund

Kommunikatör
072-985 87 49
sofie.haglund@intellecta.se

Susanna Kull

Rådgivare och skribent
070-814 70 16
susanna.kull@intellecta.se

Susanne Glennegård

Projektledare
070-818 07 24
susanne.glennegard@intellecta.se

Tina Candell

Upphandlingsansvarig
072-548 97 00
tina.candell@intellecta.se

Tomasine De Geer Tegnér

Projektledare
+46 706 61 93 90
tomasine.tegner@springtime.nu

Ylva Ytterborn

Projektledare och strateg
070-422 05 65
ylva.ytterborn@intellecta.se

Kontakta oss

Besök och leveranser:
Birger Jarlsgatan 57 B, 4tr
113 56 Stockholm

Postadress:
Springtime-Intellecta AB
Box 19063
104 32 Stockholm

Telefon & Mail:
010-212 20 00
info@springtimeintellecta.se

 

Vi är del av något större

Tillsammans med våra femton systerbyråer bildar vi Sveriges största kommunikationsgrupp – H&H Group.

Jobba hos oss